Sklep

Artykuły

Klepsydra- podkreślasz czy przekreślasz swoją sylwetkę

 

   Typ figury klepsydry jest najbardziej pożądanym typem sylwetki u kobiet. Jest bardzo charakterystyczny i łatwo go u siebie zauważyć. To właśnie ten typ figury od wieków jest uważany za ideał. Jak uwydatnić walory klepsydry? Co nosić? Czego unikać?

Figura klepsydry

   Wyróżnia się ramionami zbliżonymi wielkością do bioder. Talia jest wyraźnie zarysowana. Zwykle posiadaczki tej figury posiadają duży biust oraz biodra. Nie wstydź się podkreślać swojej figury. Naucz się ubierać w ubrania dostosowane do twojej sylwetki. 

obraz sylwetki w ksztalcie klepsydry

Jako klepsydra sprawdzą się u ciebie kolory monochromatyczne, które nie zniekształcą twojej sylwetki. Duże wzory np. kwiaty, szeroka krata będą źle wpływać na odbieranie twojej figury. Optycznie ją poszerzą i podkreślą największe partie twojego ciała.

sylwetka modowasylwetka modowa

Co nosić jako klepsydra?

 

Jako klepsydra będziesz pięknie wyglądała w obcisłych sukienkach oraz spódniczkach o linii A.

sylwetka modowa

-Powinnaś podkreślać ramiona oraz biust. Dekolty o kształcie litery ”V” sprawdzą się na tobie idealnie. Optycznie wydłużą sylwetkę.

sylwetka modowa

-Marynarki wybieraj taliowane. Sprawdzą się dla Ciebie najlepiej. Podkreślą twoją talię i uwydatnią twoją sylwetkę.

KAMIZELKA -autorska zaprojektowana przez A. OWIDZKĄ

– Noś spodnie ze zwężanymi nogawkami np. rurki. Podkreślą twoje biodra.

sylwetka modowa

– Pięknie będziesz wyglądała w kombinezonach podkreślających talię.

sylwetka modowa

Czego unikać jako klepsydra?

-Unikaj bluzek z rozbudowaną górą. Bluzki typu hiszpanka czy dekoltów w kwadrat. Poszerzą twoje ramiona oraz biust.

sylwetka modowa

– Ubrania oversize to nie będzie najlepszy wybór dla ciebie. Nie podkreślą twojej sylwetki. Zaburzą proporcje.

sylwetka modowa

-Unikaj zdobień na linii bioder. Optycznie je poszerzą.

sylwetka modowa

-Bluzki z golfem poszerzą twoje już rozbudowane ramiona oraz biust.

sylwetka modowa

– Spódnice typu bombka, tulipan czy księżniczka znacznie poszerzą twoje biodra.

Źródło zdjęć: aowidzka.com

Pinterest

Dlaczego moda powraca?

 

Jeżeli chociaż trochę interesujemy się modą możemy zauważyć, że trendy w modzie powracają. W niedalekiej przeszłości powróciliśmy do lat 70, 80 czy 90. Co jest  tego przyczyną?

Jak powstają trendy?

   Trendy są głównie generowanie przez projektantów mody, którzy podczas prezentowania swoich kolekcji kreują styl lub daną część garderoby. Znane sieci odzieżowe następnie  przejmują i upowszechniają  takie ubranie, które przeradza się w trend.
Kto jeszcze tworzy trendy?

   Mało kto wie, że istnieją firmy tworzące trendy na dany sezon. Wypuszczają one tzw. trendbooki. W albumach przeznaczonych dla branży tekstylnej projektanci znaleźć mogą podpowiedzi dotyczące niemal wszystkich cech ich produktów m.in. wzory, kroje, kolory czy materiały. Więc dlaczego moda powraca?

Co sprawia, że moda powraca?

   Chyba każdemu z nas znane jest zdanie „W modzie wszystko już było.” Patrząc na modę teraźniejszą i przeszłą możemy zauważyć wiele podobieństw. W dużej skali są to podobieństwa ubrań, które nigdy nie wyszły z mody, lecz możemy je dostrzec w nowych, bardziej nowoczesnych wariantach jak  np. mała czarna od Coco Chanel. Są to ubrania, które zyskały miano KLASYKA. Ich uniwersalność sprawia, że wpiszą się w niemal każdy okres historii. Stanowią one także swoistą podstawę kobiecej garderoby.

Zupełnie inną sprawą jest moda określana danym dziesięcioleciem. Nigdy jeszcze style nie mieszały się ze sobą  tak szybko i intensywnie, jak współcześnie. Dawniej zmiany następowały stopniowo, co kilkanaście, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat. W ostatnich kilku sezonach obserwowaliśmy powrót mody lat 70, 80, 90, a także przełomu wieków, na który jeszcze niedawno patrzyliśmy z zażenowaniem.

Jednym z powodów powrotu danych trendów do łask jest chęć przeniesienia się do lepszych czasów, czasów dzieciństwa. Z racji tego, że często jesteśmy zmęczeni teraźniejszą modą a boimy się przyszłych trendów łatwiej przychodzi nam akceptacja czegoś co już dobrze znamy. Często przekonujemy się po wielu latach, że to czego nie lubiliśmy np. w latach 90 teraz jest dla nas nieodłączną częścią garderoby.

Łatwiej, taniej i bardziej ekologicznie jest używanie  tego co mamy pod ręką. Często oprócz ubrań z naszej garderoby lubimy wykorzystywać ubrania naszych rodziców czy dziadków, które w dużej mierze są pamiątkami z przeszłości tzw. vintage .  W taki sposób dawne trendy odżywają i są ukazywane przez nas w sposób bardziej realistyczny.

Trendy powracających lat stają się idealnym chwytem marketingowym. Ludzie zaczynają się przyzwyczajać do powrotu dawnej mody, lecz z zaciekawieniem czekają na nowsze wersje ubrań zeszłych dziesięcioleci. Dla projektantów mody jest to spore ułatwienie. Podrasowanie czegoś co już było jest dużo łatwiejsze niż stworzenie czegoś „ modnego” od podstaw. Dlatego projektanci tak chętnie inspirują się przeszłością a to właśnie oni wyznaczają nam kolejne trendy.

Pierwsza igła do szycia- początki

   W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie przemysłu mody bez wykorzystywania igieł do szycia, więc skąd się wzięło szycie i jak powstała igła krawiecka?

Dlaczego zaczęto się ubierać?

   Prehistoryczni ludzie prowadzili koczowniczy tryb życia. Z czasem przenosili się w coraz chłodniejsze regiony, przez co ludzie potrzebowali większej izolacji i ochrony przed zimnem. Zaczęto przepasać się zdobytymi podczas polowań skórami zwierząt. Za pomocą wynalezionej igły ludzie nauczyli się szyć ubrania, tak aby były dopasowane. Z tamtych czasów datują się już skóry noszone z kapturem, czego dowodem są ryciny na ścianach jaskini Gabillou we Francji.

Jak wyglądała prehistoryczna igła?

   Znaleziska archeologiczne dowodzą, że pierwszej igły używano jeszcze bez oczka, z rozdwojonym jednym końcem, w który wkładano „nitkę” w postaci kawałków ścięgien, łyka lub jelit. Pierwsze znane igły z oczkiem, wykonywane najczęściej z kości i rogów. Kształt igły do szycia ręcznego, od tamtych czasów pozostał bardzo podobny.

artykuł

  Do produkcji igieł używano: kości słoniowej (ciosy mamuta), poroża oraz kości renifera, konia, a nawet z kości zająca, lisa polarnego i ptaków. Rogi były stosowane rzadko.

Jakie były trudności z użytkowaniem pierwszej igły?

  Ograniczeniem w tworzeniu pierwotnych wersji igieł była trudność w wykonaniu wystarczająco małego otworu w matrycy igłowej w materiale, takim jak odłamek kostny, aby nie spowodować uszkodzenia. Ślady pierwszych prób szycia przetrwały w postaci oczek w tkaninie wykonanych przez oddzielanie za pomocą szydeł do robienia takich otworów, a nie przecinanie nici.

Technologia produkcji igły

   Pierwsza faza produkcji igieł polegała na wycinaniu drzazg. Następnie polerowano drzazgi na miękkich kamieniach, co pozostawiało  półokrągłe rowki na ich powierzchniach. Taki zestaw śladów odkryto na płytce wapiennej znalezionej na stanowiskach archeologicznych w Pirenejach.

   Inne metody wytwarzania igieł odkryto na stanowisku w Wilczycach.    Polegała ona na dzieleniu kości wzdłuż i wycinaniu z nich  segmentów. To były większe wymiarowo igły.

pl_PLPolski