Sklep

Markowe ubrania odzież online-historia mody

naskalne wizerunki ubranych postaci podczas polowania

Moda prehistoryczna- paleolityczna.

  Od co najmniej 35 tyś lat ludzie używali włókien naturalnych . Wykazano to podczas odkryć w jaskiniach w Gruzji. Potrafiono wtedy wykorzystać dziki len do produkcji lin, ubrań i butów. Jeśli istnieli wtedy artyści malujący na ścianach jaskini można wnioskować , że dokonywano nieśmiałych upiększeń ubiorów. Czy istnieli wtedy pierwsi projektanci mody. Myślę , że tak .

  Na powyższym malowidle widać wyraźnie lekkie stroje-czy to pierwsze okazy markowych ubrań ? Są to prawdopodobnie albo świetnie wyprawione lekkie skóry- a może i jakieś ręcznie tkane tkaniny.

MODA-HISTORIA IGŁY- początki projektowania  markowej mody i markowych ubrań 

poczatki mody- przedstawia zestaw paleolitycznych igieł z wykopalisk- z oczkami

   Pierwsze dowody używania technologii szycia – było odkrycie kościanych igieł. Oczywiście wpierw łączono tylko skóry- po odkryciu tkania także materiały naturalne- włókna utkane, liście itp. Co ciekawe igły te posiadały oczka. Nie spotkałem opisu jakiej technologii używano do wykonania oczek. To prawdopodobnie najciekawsza informacja.

    Chwilowo zajmijmy się wiec pogłębioną historią igły- podstawowego narzędzia projektanta mody i krawca. To starożytne odkrycie można prawdopodobnie postawić na równi z odkryciem koła a może i wynalazek igły był ważniejszy.
 
    Źródłem przetrwania i dalszego rozwoju człowieka pierwotnego podczas EPOKI LODOWCOWEJ stała się odzież. Umiejętność szycia rozwijała się prawdopodobnie od 50 tyś. lat przed naszą erą. Sugeruję się , że tychże igieł używano także do haftu (jest to wielce prawdopodobne ponieważ artefakty z tych czasów przedstawiają zdobione figurki) – ale nie znam dowodów fizycznych na ten fakt. Bardzo prawdopodobne , że tych igieł używano do robienia ozdób a była to już rola estetyczna- czyli początki projektowania paleolitycznej odzieży. 

   Prekursorem igieł były  szydła kostne. Tworzono je już  nawet  70 tyś lat temu w Afryce. Wykopaliska wskazują, że mocny rozwój odzieży był ówcześnie na półkuli północnej- w zimnym klimacie.  Z datowań radiowęglowych wynika, że  na terenach  Syberii i Chin ludzie używali  igieł   45 000 lat temu. W Europie około 26 000 lat temu; 13 000 lat temu w Ameryce Północnej. Były to igły z oczami.
 

Moda początki-surowce do produkcji igieł

 
  Do produkcji igieł używano: kości słoniowej (ciosy
 mamuta), poroża renifera oraz kości szkieletu , renifera, ko‑
nia, a nawet z kości zająca, lisa polarnego i ptaków, które
odnotowano np. na stanowisku Monruz w Szwajcarii . Rogi były stosowane rzadko.
 
stanowisko wykopalisk Wilczyce- matryce do produkcji igieł z kości konia
Matryca do produkcji igieł- dokładniejszy opis technologii w tekście

Moda – Technologia produkcji igły

  Pierwsza faza produkcji igieł polegała na wycinaniu drzazg. Następnie polerowano drzazgi na miękkich kamieniach, co pozostawiało  półokrągłe rowki na ich powierzchniach. Taki zestaw śladów odkryto na płytce wapiennej znalezionej na stanowiskach archeologicznych w Piremejach.

   Inne metody wytwarzania igieł odkryto na stanowisku w Wilczycach.    Polegała ona na dzieleniu kości wzdłuż i wycinaniu z nich  segmentów (patrz rycina powyżej). To były większe wymiarowo igły.

Wilczyce, stan. 10, matryca do produkcji igieł z kości konia
Matryca do produkcji igieł z kości konia

Wiercenie oczka w igle 

IMG_6143

Bierzemy kawałek gałązki leszczynowej , rozłupiesz  końcówkę ostrym małym krzemieniem do około 2 cm w dół. Włóż w powstałą szczelinę kawałek krzemienia z ostrym  czubkiem. Możesz zrobić własne sznurki wycinając je krzemieniem ze skóry, tak aby aby utrzymać łupinę krzemienia w gałązce. Silnie je obwinąć i zacisnąć. Powstało  tym samym wiertło krzemienne. 

IMG_6146Wiertło można  obracać między dłońmi naciskając  w dół. Tak  wywiercimy otwór w płaskim końcu igły. Drugi koniec obciążyłem kamieniem aby się nie ruszał. Kiedy wywiercisz otwór na wylot, odwróć igłę i wejdź z drugiej strony. 

Czy są dowody na używanie nici roślinnych do szycia markowych prehistorycznych ubrań? TAK

Oto znaleziska z Jaskinii Dzudzuana w Gruzji-poniższy wykaz:

  • 1: ~  neolit, 30 włókien lnianych, pięć barwionych
  • 2: ~  48 włókien lnu, trzy barwionych (jedno czarne, dwa turkusowe)
  • 3: ~ 787 włókien lnianych, 18 przędzonych, jedno wiązanych, 38 barwionych (czarne, szare turkusowy i jeden różowy)
  • 4: ~ 488 włókien lnianych, w tym 13 przędzonych, 58 barwionych (od turkusu i szarego do czarnego), kilka wykazywało cięcie; niektóre włókna mają 200 mm długości, inne są podzielone na krótsze segmenty

W 2009 roku  archeolog Eliso Kvavadze  obwieścił o odkryciu włókien lnu na wszystkich poziomach  górnego paleolitu. Niektóre z włókien na każdym z poziomów były farbowane na turkusowy, różowy ,czarny i szary. Jedna z nici była skręcona, a kilka było przędzonych. Końce włókien wykazują oznaki celowego cięcia. Kvavadze  przypuszcza, że jest to produkcja kolorowych tekstyliów – odzieży. 

Włókna z Jaskini Dzudzuana są jednymi z najstarszych dowodów wykorzystania technologii włókienniczej . Jaskinia ta zawiera szczegóły dotyczące wykorzystania włókien, które nie zostały dotąd znalezione nigdzie. Włókna lnu z Jaskini Dzudzuana zostały zmodyfikowane, pocięte, skręcone i zabarwione na szaro, czarno, turkusowo i różowo. Użyto do barwienia  najprawdopodobniej  lokalnie dostępnych naturalnych pigmentów roślinnymi. Łatwo degradujące się materiały, w tym powrozy, sieci, , tekstylia  uznawane są za podstawowy czynnik plemion łowiecko-zbierackich w górnym paleolicie. Znane są przypadki konserwacji sznurów i tekstyliów mianowice ciała bagienne z epoki żelaza, Ice Man z epoki brązu i bagna Windover. Przeważnie włókna organiczne nie przetrwały do ​​dnia dzisiejszego.

NASTĘPNE TEKSTY NIEBAWEM. 23.03.2021

źródła : https://www.wprost.pl/tygodnik/173512/Moda-jaskiniowa.html

https://www.greelane.com/pl/nauka-tech-math/nauki-spo%C5%82eczne/dzudzuana-cave-early-upper-paleolithic-cave-170735/

Making a bone needle

https://pl.wikipedia.org/wiki/Odzież

https://web.archive.org/web/20110719175257/http://www.colorado.edu/news/r/b278a670675fd8d2ca0700cdc0e9d808.html

https://www.sapiens.org/archaeology/fashion-history-sewing-needles/

https://www.khanacademy.org/humanities/world-history/world-history-beginnings/origin-humans-early-societies/a/paleolithic-culture-and-technology

S.K. Kozłowski, E. Sachse‑Kozłowska 1993

J. Bullinger, W. Müller 2006, s. 142

.

pl_PLPolski